Ogród
20 września 2022

Jak przygotować ogród na sezon zimowy?

Zima zbliża się wielkimi krokami, zatem to czas najwyższy na to, by przygotować swój ogród do tej pory roku. Wydaje się, że ogród zimą zasypia. Jednak jeżeli nie zadbacie o niego wcześniej, to wiosną może się okazać, że czeka Was naprawdę sporo pracy.

Przygotowanie ogrodu na zimę – to trzeba wykonać!  

Na początek należy zebrać wszystkie liście, gdyż w innym przypadku będą gnić, a przez to zaszkodzą glebie. Należy również przed zimą ostatni raz skosić trawę, usunąć suche gałęzie z drzew czy krzewów, a nawet obciąć te, które są martwe. Pamiętajcie również, by zadbać o byliny. Np. lawendę, piwonie czy irysy należy przyciąć do kilkunastu centymetrów na ziemią. Sytuacja jest zdecydowanie łatwiejsza w przypadku roślin zimozielonych, które nie wymagają takiego zabiegu. W kolejnym etapie należy wykonać ściółkowanie, które będzie niczym pierzynka ochronna. Zabezpieczy ona ziemię przed erozją i zapewni dostęp powietrza.

Czas na wybór nawozu 

Wszystkie iglaki czy rośliny wieloletnie także należy przygotować na zimę. Niezbędne jest więc użycie nawozu z siarką, najlepiej bez azotu bądź też z jego niewielką ilością. Tego rodzaju produkt możecie zakupić w Chojnicach – sklep ogrodniczy oferuje różnego typu nawozy. Pamiętajcie jeszcze, że iglaki na zimę należy właściwie podlać i tej wody potrzeba sporo, tak by mogły ją kumulować. Jeżeli ich nie podlejecie, to zaczną spijać wodę z gleby. Kolejnym ważnym elementem jest okrywanie roślin. Trzeba zabezpieczyć zarówno krzewy, byliny, jak i kwiaty. Można to zrobić wykorzystując agrowłókninę. W przypadku bylin bardzo dobrze sprawdza się kora i trociny, podobnie jak w przypadku roślin zimozielonych. Trawy ozdobne, np. pampasowe należy bardzo starannie okryć wykorzystując suche liście czy słomę. Jeżeli krzewy są bardzo wrażliwe, tak jak hortensja, to powinniście je okryć falistą tekturą, ewentualnie chochołami. Młode drzewa trzeba natomiast w całości okryć matą słomianą i w połowie związać sznurkiem. Pamiętajcie też o bieleniu drzew i kontroli stanu osłon.