22 września 2022

5 niezbędnych narzędzi ogrodniczych. To trzeba mieć!

Coraz więcej osób ceni sobie czas spędzany na pielęgnowaniu ogrodu przydomowego czy też działkowego. W końcu dzięki temu można się zrelaksować, oderwać myśli od codziennych spraw i skupić się na obcowaniu z naturą. Nie przeszkadza nawet to, że w pracę nieraz trzeba włożyć nieco wysiłku. Jeśli jesteś dopiero na etapie urządzania ogrodu, poznaj top 5 niezbędnych narzędzi ogrodniczych, które trzeba mieć. 

Po pierwsze: szpadel do kopania, przesadzania i prac porządkowych 

Szpadel to ten rodzaj narzędzia ogrodowego, który potrzebny jest od momentu zakładania ogrodu. Dzięki niemu można pozbyć się chwastów, usuwać korzenie, przesadzać rośliny czy przekopać ziemię pod ogródek warzywny czy też rabatę. Można wybrać szpadel w kształcie litery T, który jest ergonomiczny i poręczny. Świetnie sprawdzą się narzędzia ogrodnicze Tuchola

Po drugie: łopata niezbędna przy sadzeniu drzewek i krzewów 

Kolejnym narzędziem, w które należy się zaopatrzyć jest łopata. Duża łopata z wyprofilowaną rączką będzie uzupełnieniem dla szpadla. Dzięki niej z łatwością wykopiesz odpowiedni dołek, by zasadzić zakupione drzewko czy też krzew. Odpowiedni kształt trzonka sprawia, że wbijanie go nawet w twardszą glebę nie będzie trudne. Jednocześnie wybór metalowego trzonka zapewnia większą odporność łopaty na uszkodzenia.   

Po trzecie: widły ogrodowe do przenoszenia nawozu, ale i przekopywania pryzmy 

W ogrodzie nie powinno zabraknąć również wideł ogrodowych. To świetne narzędzie do przenoszenia siana, czy skoszonej trawy. Można je umieścić w kompostowniku albo pojemniku na bioodpady. Dzięki odpowiedniemu narzędziu taką pracę można wykonać szybciej i nie trzeba robić tego ręcznie. Jeśli zakłada się kompostownik, widły sprawdzą się też do przekopywania pryzmy co pewien czas, by nawóz mógł odpowiednio dojrzeć dzięki napowietrzeniu. 

Po czwarte: grabie do liści 

Bez wątpienia w żadnym ogrodzie nie może zabraknąć również grabi. Warto wybrać szersze i zaokrąglone na końcu grabie do liści. Takie narzędzie ułatwi ich usuwanie z trawnika, a trzeba to robić przed zimą, bo pozostałe na trawie liście mogą zacząć gnić, przyczyniając do powstania pleśni śniegowej i zniszczenia darni.    

Po piąte: aerator do trawnika, ale i grządek 

Na pewno, aby trawnik pięknie się prezentował, na wyposażeniu ogrodu warto mieć także aerator na kółkach. Takie narzędzie służy do jego napowietrzania i można go używać także do grządek. Świetnie sprawdza się przed zastosowaniem nawozów. Warto sięgnąć po narzędzia ogrodnicze Tuchola. Wśród nich znajdziesz wszystkie niezbędne do pracy w ogrodzie.